Okinava. Parányi karaoke bár. Átlagos kedd, este 10 óra felé jár az idő. A bár nyolcvan esztendős tulajdonosa kimonóban guggol a mikrofon előtt, hogy megigazítsa a zsinórt. Húsz éveseket megszégyenítő ruganyosságal kel fel, majd énekelni kezd. Ráncokkal finoman szegélyezett szeme ragyog, szélesen mosolyog, minden porcikájából élet sugárzik. Amikor befejezi az előadást, serényen visszaáll a pult mögé, hogy kiszolgálja a vendégeket.
A fenti jelenetet testközelből csodáltam végig, amikor 2023 nyarán bő két hetet Okinaván tölthettem, hogy a karate őshazájában karatét tanulhassak. És hogy hogy jön ez ide? Úgy, hogy Okinava is Kék zóna.
Talán már hallottál a Kék zónákról. Azokról a helyekről a világon, ahol egy hetvenévesre ifjú titánként tekintenek és ahol az emberek jelentős része még a századik születésnapját is mosolygósan ünnepli. Vajon mi a titkuk? Pusztán szerencsés klíma-csillagzat alatt születtek vagy többről van szó? Máris mutatom a részleteket, és azt, hogy mi köze van mindehhez a Love & Storynak. Mert nagyon van!
Jelenleg öt Kék zónát ismerünk: az olaszországi Szardíniát, a görögországi Ikáriát, Nicoyát Costa Ricában, a kaliforniai Loma Lindát, illetve a már említett Japánhoz tartozó Okinavát. Történetesen mindegyikre jellemző a kellemes klíma, sőt, többségüknek némi tenger vagy óceán is csurran-cseppen.
Joggal gondolhatnád, hogy peeeersze, könnyű az ottaniaknak, hiszen mégis hogy tudná valaki rosszul érezni magát, miközben a Nap felé fordított arccal hullámverést hallgat és beszippantja a sós levegőt?! Nos, a recept azért nem ennyire egyszerű; és nem csak azért, mert ezek a zónák egyáltalán nem azért kékek, mert mind tenger mellett vannak. (Bár a többségük igen.)
A Kék zóna elnevezés Dan Buettnernek köszönhető, aki először figyelt fel arra, hogy bizonyos helyeken az emberek kivételesen sokáig élnek. Amikor rábukkant egy-egy újabb százév-kompatibilis lokációra, egyszerűen egy kék pöttyel jelölte a térképen. Így születtek meg a Kék zónák. A róluk szóló Netflixes sorozat lebilincselő, érdemes végignézni. (Majd elmélázni azon, melyik helyre utaznál el szívesen “mostazonnal” jeligére…)
A Kék zóna szakértők arra jutottak, hogy a boldog és egészséges időskor négy fő tényezőnek köszönhető: a rendszeres mozgásnak, a megfelelő étkezésnek, az úgy nevezett “ikigainak” (röviden: életcél, de később még írok róla néhány gondolatot), illetve - és itt toppan be a képbe a Love & Story - a társas kapcsolatoknak.
A Kék zónák nem a nyugat-európai mércével meghatározott jómódról nevezetesek, viszont az ottaniak közel élnek a természethez és egymáshoz is. Minden nap minőségi időt szánnak a családjukra és a barátaikra; beszélgetnek, játszanak, nevetnek.
Töltik egymást. És ez bizony csodát tesz a lélekkel, mert a kedves szavak, az apró meglepetések mellett ez is egy módja annak, hogy a hozzánk közel állók tudtára hozzuk: fontosak számunkra és szeretjük őket.
Kétségtelen, hogy a Kék zónákban valahogy eredendően lassabb az élet: az emberek nem sietnek annyira. Mintha értenék, éreznék, hogy érdemes lelassítani az időt és megélni a pillanatokat. És bár Magyarország nem Kék zóna, a Kék zónás életérzés-tortából ettől még szemérmetlenül elcsaklizhatunk néhány szeletet.
Például úgy, hogy több időt töltünk a szeretteinkel, és többször kifejezzük, miért fontosak nekünk. A Love & Story esküvői fogadalmak, szülőköszöntő történetek, illetve a Love & Story kártyajátékhoz tartozó Egó cirógató kártyák is ebben segítenek.
Hiszem, hogy a változás - még ha parányi lépésekben is - akkor is lehetséges, ha nálunk nem éltető olívaolaj folyik a csapból, legfeljebb a magyar tengerben csobbanhatunk és nem tudunk könnyed testmozgás gyanánt ódon, meredek utcákon csatangolni. Hiszen annyi minden van, amit megtehetünk!
Azt is hiszem, hogy amikor a lélek elkezd töltődni, előbb-utóbb könnyebb lesz odafigyelni a további Kék zónás jótanácsokra is: az egészségesebb étkezésre, a rendszeres testmozgásra és az úgy nevezett ikigai felkutatására.
Mert amikor jól vagyunk, könnyebb meghallani a szív hangját, ami azt is megsúgja, hogy merrefelé kell keresgélni a saját ikigai-unkat, vagyis azt a tevékenységet, ami a szenvedélyünk, amivel értéket teremtünk, amiben jók vagyunk és amiért megbecsülést is kapunk.
A szív mindig súg, csak meg kell tanulni odafigyelni rá.
Az pedig csak bónusz, hogy a szeretetteljes erőfeszítéseinknek köszönhetően talán tovább is élhetünk, méghozzá boldogan!
Ez a weboldal alapvető sütiket használ a megfelelő működés biztosítása érdekében és teljesítmény-sütiket, amelyek megmutatják nekünk, hogyan használod ezt a weboldalt. Ez utóbbit csak az Te beleegyezésed után állítjuk be.